Levinumad probleemid katusega
07.08.2021
Katus kaitseb maja ja ka kaunistab seda. Aeg ja keskkond võivad aga katust kahjustada. Seega tuleks katust igal aastal hooldada, et tagada selle pikaealisus. Kui katust ei hooldata, võivad tekkida probleemid. Anname nõu, mida levinumate probleemide korral teha.
Katusele hakkab kogunema prahti, näiteks langenud lehti, väikeseid oksi või pilpaid. Tavaliselt kogunevad need korstna ümbrusse, katuseneelule või katuse nurkadesse. Praht ei lase vihmaveel ära joosta. Liigne niiskus aga kahjustab katust ja ei võimalda selle põhifunktsiooni täita. Selle vältimiseks soovitame igal aastal katuselt prahi kokku koguda, et katus saaks hingata.
Iga majaomanik soovib, et maja ümbrus oleks ilus ja et maja ümber kasvaks palju puid. Me ei soovita aga majale väga lähedale puid istutada, sest siis kukuvad lehed ja oksad otse katusele ning rikuvad seda. Kui maja ehitatakse sinna, kus puud juba kasvavad, on soovitatav igal aastal katuse lähedal kasvavaid oksi kärpida, et need katusele prahti ei ajaks. Suured puud tekitavad ka varje, mis võivad soodustada katuse pehkimist.
Veel üks levinum probleem on mõrad katusel. Need tekivad tavaliselt katuse kaldenurkadesse. Põhjuseks võivad olla paigaldamise ajal tehtud vead. Kui märkate katuses mõrasid, isoleerige need spetsiaalse hüdroisolatsioonimastiksiga. See aitab vältida mõrade kaudu vee pääsemist katusekonstruktsioonile.
Kui katuseelemendid ei ole korrektselt paigaldatud, võivad temperatuurimuutuste tagajärjel mõned elemendid lahti tulla ja vesi nende vahelt katusekonstruktsioonile ligi pääseda. Kontrollige, ega mõni element ei ole lahti tulnud, ja kui on, kinnitage see lisakinnitustega.
Rusikareegel on see, et kui on olemas hea vihmaveesüsteem, peab katus kauem vastu. Kui vihmavesi saab katuselt vabalt ära liikuda, ei kogune see sinna ega kahjusta katust. Aga nagu juba öeldud, lisaks katusele koguneb prahti ka vihmaveesüsteemi. Seega tuleks seda samuti puhastada. See aitab ka tagada, vihmavesi ei kahjustaks katust.
Kokkuvõttes on sammal ja muud taimed katusel väga levinud probleem. Eriti just maapiirkondades, kus tekib rohkelt tolmu, koguneb see katusele ja annab samblale hea kasvulava. Kui katusele hakkab sammal kasvama, tuleb see kõigepealt spetsiaalse sambla eemaldamise kemikaaliga eemaldada. Pärast seda tuleks katust survepesuriga pesta. Seda protseduuri võiks aeg-ajalt ette võtta, sest kui sammal sisse juurdub, on seda juba raskem eemaldada.
Allikas: https://www.cedral.world (Bestor Grupp AS)